10/15/2022

Prezentacja książki Uładzimira Arłova – Order Białej Myszy

Spotkanie z białoruskim pisarzem, poetą i historykiem oraz prezentacja nowego wydania legendarnego wyboru prozy „Order Białej Myszy” odbędzie się 19 października, o godz. 17.00 w Spodkach PIK.


W środę (19 października) o godz. 17:00 w Podlaskim Instytucie Kultury odbędzie się twórcze spotkanie z pisarzem Uładzimirem Arłovem z okazji nowego wydania jego legendarnego wyboru prozy „Order Białej Myszy”. Tytuł nadał książce legendarny utwór, przetłumaczony na kilka języków, który zainspirował białoruskich aktorów do stworzenia wspaniałego spektaklu.

Uładzimir Arłou jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy białoruskich, laureatem nagrody „Europejski Poeta Wolności” (Gdańsk, 2010) oraz nagrody Jerzego Gedroycia za najlepszą książkę prozaiczną w 2017 roku. Nagrodzony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).

W spotkaniu weźmie też udział znany białoruski muzyk, kompozytor i reżyser teatralny Raman Arłou, który wykona ulubione piosenki swego ojca Uładzimira. Raman Arłou jest autorem kilkudziesięciu przebojów w wykonaniu popularnych białoruskich artystów, autorem dwóch rockowo-folkowych oper: „Czarodziej” i „Eufrozyna”, a także cyklu bajek muzycznych. Wielokrotnie występował na Podlasiu.

Spotkaniu będzie towarzyszył kiermasz książek.

Uładzimier Arlou (ur. 1953) to jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Urodził się w roku 1953 w Połocku, w Mińsku studiował historię. Pracował początkowo jako nauczyciel historii w białoruskich szkołach i jako dziennikarz. W latach 80. zaangażował się w działalność polityczną. Wystąpił z Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i w 1988 r. został członkiem Białoruskiego Frontu Ludowego.


Od 1989 należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. 

Autor opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Po polsku ukazały się dwa wybory opowiadań Arlou’a: “Requiem dla piły motorowej” i “Kochanek jej wysokości”. Pisarz jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2010 roku iraz m.in. Nagrody literackiej im. Jerzego Gedroycia przyznanej mu przez Białoruski PEN Club w 2018 r. 

Dwa lata temu, aby okazać wsparcie walczącym z reżimem Łukaszenki Białorusinom, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej i Forum Gdańsk - zorganizowały wydarzenie, podczas którego aktorzy gdańskich teatrów czytali m.in. wiersze Arłou oraz noblistki Swietłany Aleksijewicz. W ten sposób Gdańsk wyraził solidarność z Białorusią.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty