piątek, 25 marca 2011

Białoruskie Radio Racja na 25 marca: transmisja koncertu patriotycznych pieśni z Białegostoku oraz koncertu „Solidarni z Białorusią" z Warszawy.


Dzisiaj 25 marca przypada 93 rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Data ta w dziejach tworzenia białoruskiej państwowości i niepodległości stanowi niezwykle ważny element historycznej tradycji. Niestety ta rocznica nie może być obchodzona w Białorusi z należytą jej powagą i szacunkiem. Ostatnie wydarzenia pokazują, że autorytarne rządy Aleksandra Łukaszenki przy użyciu całego aparatu represji rozbijają i niszczą zarówno narodowe symbole, jak i ludzi walczących o demokratyczną Białoruś pod
biało-czerwono-białym sztandarem i herbem Pogoni. Sądy skazują białoruskich patriotów, kandydaci na prezydenta są uwięzieni, i oczekują na wyroki, tworzy się kolejna fala emigracji politycznej. W takiej sytuacji trudno by w Białorusi szeroko i godnie świętowano akt 25 marca 1918 r.

Białoruskie Radio Racja z okazji tej rocznicy chcąc z jednej strony uhonorować tradycję historyczną a z drugiej wesprzeć moralnie i duchowo tych, którzy dzisiaj walczą o wolną i demokratyczną Białoruś współorganizuje obchody tej uroczystości w Białymstoku. Na antenie naszego radia od godziny 19.05 do 20.00 będziemy transmitować bezpośrednio z białostockiego Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury koncert białoruskiego chóru „Baćkauszczyna” z Grodna, w wykonaniu którego wysłuchamy wielu wspaniałych patriotycznych i religijnych utworów do słów między innymi Maksima Bahdanowicza, Janki Kupały, Natalii Arsieniewaj, Konstancji Bujła. Występ chóru „Baćkauszczyna” to dla słuchaczy będących w zasięgu naszego radia na Grodzieńszczyźnie, Ziemi Brzeskiej i Podlasiu, a także słuchających nas przez stronę internetową www.racyja.com na całym świecie jest dowodem jedności Białorusinów w tak ważnym dniu bez względu na miejsce ich zamieszkiwania.
Również w najbliższą niedzielę jako jedyni w kraju od godziny 18.00 na antenie naszego Radia będziemy transmitować na żywo z Warszawy koncert „Solidarni z Białorusią” z udziałem polskich i białoruskich zespołów rockowych. Białoruskie Radio Racja zaprasza naszych słuchaczy byśmy mogli być razem w tych dniach tak ważnych dla Białorusi i Białorusinów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz