wtorek, 14 września 2010

Alena Makouskaja: Od 20-tu lat zbliżamy Białoruś i jej diasporę


Związek Białorusinów Świata „Ojczyzna” istnieje już od 20-tu lat. Z okazji jubileuszu na kilka pytań Radia Racja odpowiedziała jego przewodnicząca, Alena Makouskaja.
Odbyło się wiele istotnych wydarzeń, w pierwszej kolejności należy wymienić odbywające się co 4
lata zjazdy Białorusinów świata. Są one centralnymi wydarzeniemi, do których się przygotowujemy i które odbywają się cyklicznie. Udział w nich biorą przedstawiciele diaspory białoruskiej z ponad 20-tu państw. Zjazdy nie tylko stanowią forum do omówienia problemów diaspory, ale też pokazują, czy białoruskie społeczeństwo i państwo znajdują dzisiaj porozumienie i czy współpracują z białoruską mniejszością poza granicami kraju.” – powiedziała przewodnicząca.
Oprócz tego, jak zaznacza A. Makouskaja, odbywaja się wiele innych wydarzeń zarówno na Białorusi, jak i za granicą. ZBŚ „Ojczyzna” otrzymuje wiele próśb o zorganizowanie różnego rodzaju imprez.
Wśród najważniejszych kwestii przewodnicząca ZBŚ wymienia też serię książek:
Istotna jest też seria książkowa, którą publikujemy od 2004 r. Zawiera literackie i naukowo-publicystyczne wydania poświęcone białoruskiej diasporze.”
RR: W jakim stopniu w ciągu tego czasu utworzył się związek pomiędzy Białorusinami?
Integracja postępuje. Jeśli chodzi o lata 90-te, kiedy Białoruś stała się niepodległym państwem, stosunek do diaspory był wtedy trochę naiwno-romantyczny. Pamiętam, że właśnie wtedy, przed pierwszym Zjazdem, został opracowany pierwszy program Białorusinów. Słabo się wówczas orientowano, czym w ogóle jest diaspora, co z nią robić, jak jej pomagać, czy też może ona powinna pomagać nam? Dzisiaj sytuacja w tej płaszczyźnie wygląda dużo lepiej, od prostego utrzymywania kontaktów i organizacji wspólnych imprez „Ojczyzna” przeszła na nowy poziom analizy tych informacji. Pozytywnie oceniamy fakt, że obecnie władze Białorusi rozumieją znaczenie i wartość działalności Białorusinów za granicą– działa np. grupa robocza ds. przygotowania ustawy o białoruskiej diasporze. To wszystko świadczy o poważnych planach i zmianach. Przyjęcie tej ustawy to także jeden z głównych kierunków działania ZBŚ „Ojczyzna”. Minęło osiem lat od momentu, kiedy podnieśliśmy kwestię systematycznych kontaktów z diasporą. Chcieliśmy, aby Białorusini za granicą odczuli, że ojczyzna o nich dba, jest gotowa pomóc im w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych i wspierać ich życie kulturalne.
RR: Czy istnieje projekt dotyczący Białorusinów na Podlasiu?
29 września odbędą się u nas prezentacje biblioteki internetowej „Kamunikat” – to najbliższe wydarzenie.
Świętowanie jubileuszu organizacji „Ojczyzna” zaplanowała na październik, ponieważ na uroczystości zaproszeni są oczywiście przedstawiciele diaspory.
Rozmowę przeprowadziła Walentyna Łojewska.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz